top of page

"Beyond the surface" - malarstwo współczesne

             19.09.2020, mimo pandemicznych trudów, udało się nam otworzyć pierwszą wystawę.

"BEYOND THE SURFACE", nad którą patronat medialny objął portal "Rynek i sztuka", to dość szeroki wybór prac z najnowszej twórczości Michała Piotrkowicza, Moniki Walendziak i Alicji Wasilki.

             Wśród prac Piotrkowicza, oprócz- znamiennych dla Michała przedstawień Aniołów, szczególną uwagę zwraca, po raz pierwszy prezentowany, tryptyk "Narodziny Anioła" , będący mocną formą dyskursu artysty z otaczającą go rzeczywistością. Artysta bawi się formą, "wmontowywując" w charakterystyczne dla siebie tła szlag metali, formy przestrzenne. Postać wybarwionego idealną czernią dziecka, nawiązując do przedstawień sztuki sakralnej, zdaje się jednocześnie błogosławić, jak i sądzić odbiorcę.

            Jeśli chodzi o wybór prac Moniki Walendziak, ekspozycja na ciemno szmaragdowych tłach oraz subtelne oświetlenie, pozwalają zbliżyć się nam do struktur oraz intensywnych barw płócien artystki. Mocne, uciekające czerwienie i krzykliwe róże z nowego cyklu FIRE zadają się idealnie współgrać z uporządkowanymi kompozycjami zieleni oraz błękitów (zresztą będących bardzo nietypową paletą w twórczości Moniki)  serii "GARDEN". Mocno struktury ziemi, dodanej do farb wybijają się z form i kolorów poddając odbiorcę refleksji nad życiem i przemijaniem.

          Alicja Wasilka prezentuje na wystawie najbardziej subtelne zestawienie wybranych prac z cyklu SURFACE.

Obrazy Wasilki urzekają pozornym chaosem, który dzięki świetlistym paletom, dominujących bieli i szarości daje odbiorcy przestrzeń do własnej interpretacji. Wyłaniające się z faktur organiczne formy, okraszone mocnymi akcentami czerni tworzą idealną równowagę pomiędzy odwagą i działaniem, a równowagą i wyciszeniem.

         Wszystkie zaprezentowane cykle spotkały się ze sporym zainteresowaniem. Już podczas wernisażu, część prac miała  szczęście trafić do prywatnych kolekcji. Wystawa jest regularnie otwarta, w każdy weekend, do 15.11.2020.

           

bottom of page